Jak a kde nabíjet svoje elektroauto

Bez šťávy to nepojede, to je jasné. Ale žádný strach! Dobíjení elektromobilu dávno není věda. Dnes už máte několik možností, které jsou dostupné téměř všude – doma, na cestách nebo třeba v práci. Jde o veřejné dobíjecí stanice, rychlodobíječky, domácí wallboxy nebo třeba firemní dobíjecí body. Vždycky bude něco z toho při ruce.

Nabíjení doma: Pohodlí a úspora

Domácí dobíjení je jednou z nejpohodlnějších možností. A je nejen pohodlné, ale i výhodné. Svůj elektromobil dobijete jednoduše přes noc a ráno je připravený na cesty. Ujet 100 kilometrů vás pak vyjde přibližně na 90 Kč, což je asi o polovinu méně než byste zaplatili za benzín. Máte-li navíc doma solární panely a baterii, můžete jezdit téměř zadarmo. Hlavní výhodou nabíjení doma je, že nemusíte nikam jezdit, stačí si pořídit wallbox pro rychlejší a bezpečnější nabíjení. 

Nabíjení a fotovoltaika

Máte domácí fotovoltaickou elektrárnu? Skvěle! Přebytky vyrobené elektřiny můžete nasměrovat do baterie svého elektromobilu a už nebudete muset řešit, co s nimi. Jezdit pak budete téměř zadarmo. Navíc, sluneční záření je obnovitelný zdroj, a elektřina ze solárů je tím pádem šetrná k životnímu prostředí. Tato kombinace je zkrátka výhrou pro všechny.

Distribuční sazba pro elektromobily

Pro majitele elektromobilů existuje speciální distribuční sazba D27d, se kterou dobíjíte za méně peněz. Díky ní můžete využívat levnější elektřinu po dobu 8 hodin denně a náklady na dobíjení snižuje až o 50 % oproti běžné ceně elektřiny. Skvělé je taky to, že tento nízký tarif můžete v době jeho platnosti využít v celé domácnosti třeba na provoz pračky, myčky, sušičky nebo jiných spotřebičů. Takže nejen že šetříte na provozu auta, ale snižujete i celkové výdaje za elektřinu."

Nabíjení na veřejných nabíjecích stanicích

Když nemáte možnost nabíjet doma, nebo jste na cestách, veřejné stanice vaši situaci řeší. Je jich stále víc – v Česku najdete už přes 5 184 dobíjecích bodů na 2 500 dobíječkách a rychle přibývají další. Pokud spěcháte, určitě zvolte rychlodobíječku, u které se na 80 % kapacity baterie dostanete za pouhých 30 minut. Jinak počítejte s dobíjením v řádu hodin. Výhodné je tedy například nechat auto připojené v době, kdy jste v práci. Cena za 1 kWh u veřejné dobíjecí stanice se pohybuje mezi 8 a 18 Kč, podle rychlosti nabíjení. 

Pomůžeme vám najít ideální řešení

Elektromobily jsou čím dál dostupnější a jejich dobíjení už bude jen jednodušší. Prozkoumejte naši nabídku elektroaut. Rádi vám poradíme, jaký model by byl nejvhodnější právě pro vaši životní situaci.

Na kolik vás vyjde 100 kilometrů v elektromobilu?

Vypočítali jsme pro vás orientační náklady na dobíjení doma i ve veřejných dobíjecích stanicích.

Nezávazná poptávka

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.